Blog

Dolazak šteneta u dom: Evo što vam sve treba za novog člana obitelji

Žena u ružičastoj majici leži na tepihu i daje poslasticu bijelom štenetu s plavom ogrlicom.

Pripremate se za dolazak šteneta?

Dolazak šteneta u dom predstavlja radostan trenutak za svakog ljubitelja životinja. No, uz radost dolazi i odgovornost te je važno unaprijed se pripremiti kako bi prijelaz u novi dom bio što ugodniji za vašeg novog ljubimca. Na kraju krajeva, odgajanje šteneta nije lak pothvat – mali četveronošci zahtijevaju mnogo pažnje i brige, pa se preporučuje započeti pripreme na vrijeme kako biste si olakšali posao i omogućili štenetu sigurno okruženje doma. U nastavku pročitajte što sve trebate imati kod kuće i kako pripremiti dom prije dolaska novog člana obitelji.

1. Sigurnost je na prvom mjestu

Uklonite sve potencijalno opasne predmete, poput kabela i malih predmeta koje štene može progutati. Osigurajte da su prostori do kojih ne želite da štene ima pristup zatvoreni ili ograđeni. Odredite “sigurnu zonu” za štene: Pripremite mali kutak u kojem će štene provoditi svoje prve dane kako bi se lakše priviknulo na novi dom. Bilo bi dobro da se taj prostor nalazi u dnevnom boravku ili nekoj drugoj prostoriji u kojoj ukućani provode najviše vremena. Štene će se na taj način osjećati sigurno jer će sa svog mjesta imati sve u vidokrugu. Ova zona također treba uključivati krevetić, zdjele s hranom i vodom te nekoliko igračaka.

2. Krevetić za odmor

I štene treba krevetić za odmor i spavanje, baš kao i mi. Tim više što će vaš novi najbolji prijatelj dnevno provesti od 18 do 20 sati spavajući. Kreveti u obliku kadice posebno su zgodni jer imaju čvršću strukturu i uzdignuto uzglavlje zbog kojeg štene neće ispasti iz krevetića za vrijeme spavanja.

Štene smeđe boje mirno spava na sivom tepihu u kućnom okruženju.

Štene dnevno provede 18 do 20 sati spavajući

 

3. Zdjelice za hranu i vodu

Osim mjesta za spavanje, vašem novom članu obitelji trebat će i mjesto za klopu. Bilo bi dobro da se zdjelice nalaze u blizini njegovog krevetića i da se ne miču na drugo mjesto kako bi štene dobilo osjećaj stabilnosti i sigurnosti. U početku će vam trebati dvije zdjelice, jedna za hranu i jedna za vodu, koje uvijek trebaju biti dostupne i pune. Kasnije možete nabaviti putnu zdjelicu i bocu za vodu koje će vam poslužiti tijekom vanjskih aktivnosti.

4. Visokokvalitetna hrana i poslastice

Što se tiče hrane, postoji nekoliko opcija, a to su: suha, mokra i sirova. Suha ili dehidrirana hrana kao što je Optima Puppy zec i krumpir može biti sjajna baza prehrane koja će vašem štencu omogućiti pravilan rast i razvoj. Sadrži sve potrebne nutrijente i lako je probavljiva, a uvijek ju možete upotpuniti kvalitetnim mesnim konzervama poput Exclusion Puppy piletine kako bi se štene zasladilo.

Štene možete hraniti i sirovom hranom koja ima brojne prednosti za zdravlje naših ljubimaca poput sjajnije dlake, zdravije kože, dentalnog zdravlja, bolje probave itd. Kivo Puppy govedina i patka je sirova, posebno formulirana hrana koja predstavlja kompletni obrok, pa sadrži sve esencijalne hranjive tvari, vitamine i minerale koji su potrebni štencima.

Osim kvalitetne hrane, bilo bi dobro uzeti i poslastice kojima ćete nagraditi svoje štene tijekom treninga, šetnje, maženja ili igre. Poslastice ne bi trebale zauzimati više od 10% dnevnog unosa hrane, pa pripazite na njihovu veličinu – trebaju biti dovoljno malene kako biste ih mogli davati više puta dnevno.

5. Igračke za štenad

U štenećoj fazi psima rastu i izmjenjuju se zubići pa će vaš četveronožac imati jak nagon za grickanjem. Kako biste mu odvratili pažnju od papuča, njegovog krevetića i ostalih dijelova kućanstva, osigurajte mu igračke. Bilo bi dobro uzeti nekoliko plišanih igračaka, ali i onih od prirodne gume kao što su PlayDog Chew i PlayDog Rubber Bone.

Crno-žuto štene leži na plišanoj igrački u svijetlom okruženju.

Pripremite nekoliko plišanih igračaka i igračaka od prirodne gume

6. Ogrlica, orma i povodac

Za štene će vam trebati i ogrlica koja će odgovarati njegovom opsegu vrata, po mogućnosti ona koju možete povećati kako biste ju mogli prilagoditi rastu psa. Preporučuje se da uz ogrlicu za šetnje imate spremnu i ormu. Naime, ako štene vuče u šetnji, orma će smanjiti mogućnost ozljede donjeg dijela vrata i leđnog dijela kralježnice, ali i pružiti vam bolju kontrolu. Potražite ormu koja omogućuje puni pokret i lako se može prilagoditi veličini psa poput Petlando ormi.

Uz ogrlicu i ormu, za šetnju je neophodan i odgovarajući povodac. Preporučuje se izbjegavati fleksice i koristiti fiksni povodac sve dok se štene ne odaziva na poziv. S fiksnim ćete povodcem lakše moći kontrolirati kuda se kreće i s čime dolazi u kontakt. Ako ćete htjeti u trenucima dati svom štenetu više slobode, potražite radne povodce koji se mogu skratiti i produžiti. Petlando povodci praktični su jer im se dužina može prilagoditi prema potrebi, a uz to su i izrazito lagani te ih je zbog mekanog mrežastog materijala ugodno držati u ruci.

8. Vrećice za izmet i dispenzer

Osim orme i povodca, za šetnje će vam trebati i vrećice za izmet. Pseći izmet može sadržavati mikroorganizme koji uzrokuju bolesti kod ljudi i drugih životinja, pa svakako pokupite za svojim psom. Vrećice možete staviti u dispenzer koji ćete okačiti na povodac tako da su vam uvijek pri ruci.

Često postavljana pitanja

1. Što sve trebam pripremiti za dolazak šteneta u dom?
Pripremite sigurno mjesto za štene s krevetićem, zdjelicama za hranu i vodu, te osnovnu opremu poput ogrlice, povodca i igračaka. Osigurajte prostor bez opasnih predmeta i nabavite kvalitetnu hranu.

2. Koliko štene dnevno spava?
Štenci obično spavaju između 18 i 20 sati dnevno kako bi se pravilno razvijali i rasli.

3. Koju vrstu hrane je najbolje odabrati za štene?
Štence možete hraniti suhom, mokrom ili sirovom hranom, ovisno o njihovim potrebama. Birajte visokokvalitetnu hranu koja sadrži sve potrebne nutrijente za pravilan rast i razvoj.

Odgovori