Pet Atelier
Pon. – Pet:
09:00 - 20:00
Sub:
09:00 - 14:00
Nedjeljom i blagdanima ne radimo, nego se igramo s našim četveronožnim ljubimcima.
Telefon: 099 31 66 939
Email: info@petatelier.hr
Kada govorimo o sigurnosti i udobnosti u šetnji, mnogi se vlasnici pasa pitaju treba li njihovom ljubimcu ogrlica ili oprsnica za psa. Što ćete odabrati u potpunosti ovisi o vašim preferencijama i potrebama vašeg ljubimca. Ogrlica je definitivno jednostavnija za korištenje i može se lakše prilagoditi opsegu vrata, ali nije najbolji odabir za zaigrane i nestašne pse koji se mogu lako izvući iz nje ili pak one koji vole natezati u šetnji. Naime, ako pas vuče u šetnji, oprsnica će smanjiti mogućnost ozljede donjeg dijela vrata i leđnog dijela kralježnice, ali i pružiti vam bolju kontrolu. Osim toga, oprsnica je udobnija za nošenje jer omogućuje vašem najboljem prijatelju nesmetano kretanje. No, postavlja se pitanje kako odabrati pravu. U ovom vodiču možete saznati sve o različitim tipovima oprsnica i kako odabrati veličinu koja će odgovarati vašem kućnom ljubimcu.
Prednost oprsnica za pse je ta što su dizajnirane tako da ravnomjerno raspoređuju pritisak na prsa i tijelo psa, za razliku od ogrlica koje lokaliziraju pritisak na vrat. Ovo je razlog zbog kojeg se oprsnice preporučuju za starije pse, pse s bolovima u vratu, ali i one koji imaju probleme s disanjem i srčanim bolestima. Dobar su izbor i za štence koji još uvijek nisu naviknuli na šetnje pa su skloni natezanju. Oprsnica će u tom slučaju smanjiti rizik od ozljede vrata. No, važno je da odaberete onu koja ima podesivo remenje kako biste ju mogli prilagoditi rastu šteneta.
Oprsnice se također preporučuju za brahiocefalične pasmine kao što su buldog, francuski buldog, mops i drugi. Naime, ovim je pasminama širina vrata gotovo pa jednaka širini glave, zbog čega se mogu lakše izvući iz ogrlice. No, čak i ako vaš pas ne spada u jednu od ovih kategorija, oprsnica će mu osigurati udobnost i slobodu kretanja tijekom šetnje, pa s njom nećete pogriješiti.
Postoji više tipova oprsnica, a svaki ima svoje prednosti i nedostatke. U nastavku donosimo pregled njihovih karakteristika kako biste mogli lakše odrediti koja najbolje odgovara vašem krznenom prijatelju.
H oprsnica je klasičan i vrlo popularan tip oprsnice koji se stavlja psu preko glave, a zatim se pričvršćuje oko prsa. Prikladna je za dnevne šetnje i većinu aktivnosti na otvorenom tijekom cijele godine. Ovaj tip oprsnice odgovara većini pasa, a preporučuje se i za štence koji ne vuku u šetnji.
Y oprsnice prepoznatljive su po Y obliku na prsima. Također se stavljaju preko glave, a zatim kopčaju oko prsa s dvije kopče. Kod nekih se oprsnica remenje oko vrata ne može regulirati, pa tako kod manjih pasa postoji mogućnost da će taj dio biti preširok. No, postoje modeli kao što su oni brenda Petlando koji imaju mogućnost regulacije tog dijela i lako se mogu prilagoditi veličini psa. Zbog toga dobro stoje i psima s dubokim prsima.
Y oprsnice krojene su tako da remenje ne prolazi direktno ispod pazuha, stoga nema straha od toga da će nažuljati psa. Kao i H oprsnice, ne ograničavaju pokret prednjih nogu, što ih čini idealnima za vanjske aktivnosti poput planinarenja. Dolaze u sportskim i casual modelima, a oba su prikladna za izlete u šumu i gradske avanture. Za pse koji ne vole da im se oprsnica stavlja preko glave postoje Y modeli poput Petlando Comfort oprsnice koji se kopčaju oko vrata.
Oprsnice za pse u obliku prsluka poput onih brenda Curli sjajan su izbor za manje pasmine. Napravljene su od prozračnog mrežastog ili kožnog materijala, a poznate su po svojoj jednostavnosti i udobnosti. Pri stavljanju oprsnice potrebno je prednje noge psa provući kroz za to predviđene otvore. Zatim se oprsnica vrlo jednostavno kopča s pomoću čička i jedne klik-kopče na leđima.
T oprsnice izrazito su jednostavne za stavljanje, pa su zbog toga i dosta popularne. Nakon što se stave preko glave ljubimca tako da vodoravni remen sjeda iznad prednjih nogu, zakopčavaju se na rebrima s pomoću jedne kopče. Zato su dobar odabir za pse koji ne vole da im se diraju šape ili nisu naviknuti na oprsnicu. S druge strane, psi bi se mogli izvući iz ovog modela migoljenjem unazad pa on nije dobar izbor ako je vaš pas sklon bježanju ili se lako prepadne.
Prilikom biranja oprsnice trebate pripaziti da ona ne sjeda na vrat nego na prsnu kost i da se ne urezuje u pazuhe. Prednje noge moraju biti slobodne i imati pun opseg pokreta. Ako kupujete oprsnicu putem web shopa, svakako prije narudžbe izmjerite svog psa. Prvo uzmite mjere područja na dnu vrata, a zatim najšireg dijela prsa koji se nalazi iza prednjih nogu. Za mjerenje možete koristiti krojački metar ili komad konca koji ćete kasnije prisloniti uz ravnalo ili metar.
Nakon što kupite oprsnicu koja veličinom odgovara vašem psu, trebate ju podesiti tako da prianja uz tijelo. Uzmite u obzir da ne smije biti pretijesna i ograničavati kretanje, ali i da ju trebate dovoljno stegnuti kako pas ne bi iskliznuo iz nje. Ako uspijete ugurati dva prsta između oprsnice i tijela psa, znači da ste dobro podesili veličinu.
Da zaključimo priču – prilikom biranja tipa i veličine oprsnice za psa uzmite u obzir karakter, veličinu i građu svog dlakavca. A ako ipak i dalje niste sigurni što odabrati, svratite u pet shop Pet Atelier, gdje ćemo vam rado odgovoriti na sva pitanja i pomoći u odabiru.
Niste se registrirali ?
Napravi Račun