Pet Atelier
Pon. – Pet:
09:00 - 20:00
Sub:
09:00 - 14:00
Nedjeljom i blagdanima ne radimo, nego se igramo s našim četveronožnim ljubimcima.
Telefon: 099 31 66 939
Email: info@petatelier.hr
Iako ljeti nema ljepšeg od igre s našim krznenim prijateljem na plaži, treba biti oprezan jer pretjerano izlaganje suncu može dovesti do toplinskog udara. Psi ne mogu regulirati tjelesnu temperaturu kao mi pa vrlo lako može doći do pregrijavanja. Kako se godišnji odmor ne bi pretvorio u noćnu moru, pripazite na ove simptome i vodite brigu o tome koliko vremena vaš najbolji prijatelj provodi na vrućini.
Do toplinskog udara dolazi kada tijelo dostigne temperaturu višu od 40 stupnjeva. Psi ne mogu regulirati tjelesnu temperaturu kao ljudi – znoje se samo kroz šape, a uz to se pokušavaju rashladiti i dahtanjem. Međutim, tijekom velikih ljetnih vrućina to jednostavno nije dovoljno. Najčešći uzrok toplinskog udara upravo je fizička aktivnost za vrijeme vrućina, no do ovog opasnog stanja može doći i zbog izostanka hlada i vode, kao i ostavljanja ljubimca u automobilu ili vrućoj prostoriji.
Istraživanja su pokazala da temperatura unutar automobila može u samo pola sata biti za 20 stupnjeva viša od vanjske. Drugim riječima, do toplinskog udara može doći i kada su vanjske temperature relativno umjerene, pa čak i ako su prozori djelomično otvoreni.
Pravovremenim prepoznavanjem znakova toplinskog udara možete svom ljubimcu spasiti život. Simptomi uključuju:
Svaki pas može imati toplinski udar, ali ipak postoje skupine koje su nešto osjetljivije. To su:
U slučaju toplinskog udara trebate hitno kontaktirati veterinara jer može doći do velikih oštećenja tjelesnih organa, ali i smrti. Veterinar će vam dati upute kako rashladiti psa prije dolaska u ambulantu.
Važno je da prilikom hlađenja ne koristite led ili uranjate psa u izrazito hladnu vodu kako ne bi došlo do šoka ili hipotermije. Ako primijetite simptome toplinskog udara, prekinite bilo kakvu aktivnost i premjestite ljubimca u dobro prozračeni i hladni prostor, po mogućnosti ispred ventilatora. Također mu možete ponuditi manju količinu hladne vode.
Nemojte psa umotavati u mokre ručnike kako ne bi došlo do zadržavanja topline u tijelu i pogoršanja stanja. Umjesto toga, najbolje bi bilo polijevati ljubimca mlakom vodom sve dok mu se disanje ne smiri i pritom izbjegavati područje glave jer postoji opasnost od udisanja vode i, posljedično, “suhog” utapanja.
Prevencija je najbolji lijek. Kako biste mogli bezbrižno uživati u ljetnim avanturama sa svojim ljubimcem, vodite brigu o sljedećim stvarima:
Niste se registrirali ?
Napravi Račun